Amatorska budowa proa. Konstrukcja o poszyciu sklejkowym na wzdłużnikach.

niedziela, 11 grudnia 2011

"Zabudowa" wnętrza

Bakista rufowa

Bakista przy tylnej belce

Gródź przymasztowa

Wklejone denniki



Uchwyt pod ster

Uchwyt pod tylną belkę

Wklejanie podłogi

środa, 24 sierpnia 2011

Malowanie

Kadłub pomalowałem białą farbą chlorokauczukową.



Poprawki po laminowaniu

Po zdjęciu delaminażu, okazało się że kadłub wymagał w kilku miejscach małych poprawek. Deleminaż spisał się doskonale, polep został zerwany razem z tkaniną poliestrową. W niewielu miejscach w których nie dolegała ona dokładnie do laminatu polep niestety pozostał. Na kadłub po poprawkach położyłem warstwę E6011+Z1.



niedziela, 21 sierpnia 2011

Laminowanie kadłuba

Wczoraj, na kadłub położony został laminat epoksydowo-szklany. Dwie warstwy tkaniny szklanej 200g/m2 przesyconej Epidianem 6011 z utwardzaczem Z-1. Przy temperaturze w pomieszczeniu 22'C epoksyd był na tyle rzadki, że bardzo dobrze przesączał tkaninę. Dodatkową zaletą Epidianu 6011 jest to, że nie zawiera w sobie toksycznego styrenu. Niestety w wielu miejscach w Internecie do laminowania polecany jest Epidian 53, który zawiera w sobie aż 30% styrenu.

Przed laminowaniem, w kadłubie zaszpachlowane zostały wszystkie otwory i ubytki. Cały kadłub został przeszlifowany papierem ściernym 100 i odkurzony. Następnie na kadłubie ułożone zostały dwie warstwy tkaniny, w celu docięcia pasów tkaniny o właściwych długościach. Przygotowana tkanina została nawinięta na rolkę. Kadłub został umyty acetonem, po odparowaniu acetonu, po 20 minutach rozpoczęte zostało laminowanie. Ułożona została pierwsza warstwa tkaniny - diagonalnie pod kątem 45' w stosunku do kadłuba, została przesączona epoksydem, następnie druga warstwa ułożona pod kątem 90' do pierwszej warstwy.
Po przesyceniu drugiej warstwy, na kadłub nałożony został delaminaż - tkanina poliestrowa ( taka na podszewki do ubrań). Delaminaż ma na celu oszczędzenie szlifowania i szpachlowania, przed pomalowaniem kadłuba.

Laminowanie trwało pięć godzin, od umycia kadłuba acetonem, do położenia delaminażu. Łącznie we dwóch położyliśmy 7,5m² laminatu, zużyte zostało 3,5 kg epidianu 6011.
Podczas laminowania pomagał mi Szwagier.Całe laminowanie przebiegło całkiem sprawnie, jedynym zgrzytem była waga, a właściwie bateria która, bez ostrzeżenia zdechła w połowie laminowania, jednak szybka akcja i 20min później wznowiliśmy pracę.


Kadłub przygotowany do laminowania

Pierwsza warstwa

Druga warstwa
Mieszanie epoksydu

Bliski koniec laminowania
Nałożony delaminaż

poniedziałek, 15 sierpnia 2011

Kołkowanie i szpachlowanie dziur

Na razie tylko kołkowanie, za pomocą szaszłyków bambusowych wklejanych na e5+PAC. Szaszłyki najtańsze z supermarketu doskonale pasują w dziury po czarnych wkrętach.




czwartek, 11 sierpnia 2011

czwartek, 30 czerwca 2011

Poszywanie cd.

Panele montuję naprzemiennie, rozpocząłem od największego elementu na środku lewej burty, potem środek prawej burty, a następnie rufa lewa burta, później prawa rufa, aktualnie mam wklejony panel dziobowy prawej burty.
A proces poszywania wygląda u mnie tak...
Na początku zmierzyłem szerokość między wzdłużnikami w najszerszym miejscu, wyszło 55cm. Podzieliłem więc arkusz sklejki na dwie równe części - 250x62,5cm
Przyłożyłem pierwszą połówkę do wzdłużników, przyłapałem na 6 czarnych wkrętów, ołówkiem odrysowałem krawędzie, odkręciłem. Wyrzynarką wyciąłem z naddatkiem 3-4mm, strugiem elektrycznym wyrównałem do odrysowanej linii.
Wzdłużniki, krawędzie wręg oraz miejsca klejenia na sklejce przeszlifowałem papierem ściernym 100, odkurzyłem, przemyłem acetonem.
Przygotowałem klej Epidian5+PAC+odrobina krzemionki. Nałożyłem go na wzdłużniki i wręgi. Następnie przyłożyłem docięty arkusz sklejki i poprzykręcałem go wkrętami co 10cm.


wtorek, 21 czerwca 2011

Poszywanie

Może niezbyt systematycznie, ale cały czas do przodu. Arkusze docięte i wstępnie przykręcone do wzdłużników.

Styropian jako uniwersalny stół pod sklejkę
 
Pierwszy element poszycia kadłuba - lewa burta

 Prawa burta

Prawa burta element środkowy i rufowy

Sklejka na poszycie

Kolejny krok w budowie. Wczoraj stałem się właścicielem sklejki przeznaczonej na ProaCata. Co prawda miała być Meranti 5.5mm, a jest nasza rodzima Brzozowa 6mm wodoodporna.

środa, 4 maja 2011

Precyzyjne docinanie listewek

Dla doświadczonych szkutników i stolarzy prawdopodobnie będzie to ponowne odkrywanie Ameryki, ale dla mnie problemem było precyzyjne docinanie listewek kadłuba, pierwsze sztuki wyglądały tragicznie. Wiec wymysłem sobie rozwiązanie - szabloniki z pasków sklejki. W internecie nie znalazłem rozwiązania, dlatego prezentuję swoje, może komuś się przyda.
Narzędziem przydatnym będzie pistolet na zszywki - taker, lub pistolet na gorący klej tzw.glut. Myślę że, zdjęcia nie potrzebują wyjaśnień.






sobota, 16 kwietnia 2011

Dziobnica i pawęż

Budowa nie umarła, jedynie przysnęła na zimę, a teraz budzi się wraz z wiosną:)
Łódka od dziś ma już dziobnicę i pawęż, oraz wyheblowane wzdłużniki i stępkę.
Teraz będę musiał posklejać to wszystko razem.


Więcej zdjęć jutro, jak będzie lepsze światło.

wtorek, 15 lutego 2011

Próba grzania

Dziś wykonałem próbę grzania - jedna żarówka o mocy 60W. Wnętrze wyłożone folią aluminiową i siatką do ociepleń. Pokrywa - styropian 5cm.
Wyniki na zdjęciu. Grzanie rozpocząłem około 22:15.
Po wykonaniu paru poprawek i dołożeniu mocy grzewczej(do wartości zakładanej), uzyskanie 60'C nie będzie problemem.

Od góry: temperatura otoczenia, temp. wnętrza, czas
Wnętrze komory

czwartek, 10 lutego 2011

Komora do wygrzewania

Niska temperatura daje o sobie znać, a ja po tak długiej przerwie nie chcę czekać na wiosnę, wiec postanowiłem zrobić piec, do wygrzewania elementów ProaCat'a. Ze styropianu klejonego pianką montażową zrobiłem komorę. Jako źródło ciepła, zastosuję "kule grzewcze" ;) 3szt po 75W, plus wentylatorek od PC do wymuszenia obiegu powietrza,
Temperaturę wnętrza, będzie regulował  termostat.
Wymiary wewnętrzne 150x50x35 [cm]. Grubość ścian 20 i 15 cm.

 Sklejona komora

poniedziałek, 31 stycznia 2011

Płetwa mieczowa.

Płetwę mieczową oraz sterową zaprojektowałem wzorując się na płetwach piersiowych rekinów.

Płetwa mieczowa wykonana będzie ze sklejki 4mm metodą szycia i klejenia, a dokładnie każda ze stron będzie sklejona z dwóch warstw sklejki 4mm. Oczywiście płetwa oblaminowana będzie tkaniną szklaną 2x150g/m2. Płetwa będzie profilowana(NACA 64), o grubości 10% Link do profilu.