Amatorska budowa proa. Konstrukcja o poszyciu sklejkowym na wzdłużnikach.

poniedziałek, 31 stycznia 2011

Płetwa mieczowa.

Płetwę mieczową oraz sterową zaprojektowałem wzorując się na płetwach piersiowych rekinów.

Płetwa mieczowa wykonana będzie ze sklejki 4mm metodą szycia i klejenia, a dokładnie każda ze stron będzie sklejona z dwóch warstw sklejki 4mm. Oczywiście płetwa oblaminowana będzie tkaniną szklaną 2x150g/m2. Płetwa będzie profilowana(NACA 64), o grubości 10% Link do profilu.


Klejenie w niskich temperaturach

W zeszłym tygodniu wykonałem próbę sklejenia dwóch sosnowych listewek za pomocą żywicy epoksydowej E5 i utwardzacza TFF. W pomieszczeniu nieogrzewanym panowała temperatura 6-7'C.
Próba niestety dała wynik negatywny. W tak niskiej temperaturze E5 jest tak gęsta, że można w nią wbić śrubokręt... TFF jest niewiele rzadszy. Przy takiej gęstości, sporo siły  włożyłem w wymieszanie obu składników, niestety wraz z E5 i TFF w mieszaninie uwięzionych zostało mnóstwo pęcherzyków powietrza.
Nałożyłem klej na listwy, następnie je docisnąłem, między listwami powstała spoina o grubości niecałego milimetra.
Po godzinie klej nie wykazywał oznak żelowania, po następnych trzech godzinach zrobił się "gumowaty" i przetał brudzić palce. Po 24 godzinach od wymieszania klej utwardził się całkowicie (no prawie całkowicie, bo proces do pełnego utwardzenia może trwać kilka tygodni).
W zastygłej spoinie uwięzionych było nadał mnóstwo pęcherzyków powietrza...
Wcisnąłem śrubokręt między listewki, lekko podważyłem i... spoina pękła głuchym trzaskiem. Uwięzione powietrze i znaczna gęstość niesamowicie osłabiły spoinę o powierzchni 100cm2. Na jednej, jak i drugiej listewce pozostała warstwa kleju, o chropowatej fakturze w stylu "kanionów".